Anadolu'da Son Dakika Alman turizmcilere Ege'yi tanıttılar

İzinsiz harfiyat dökümüne GPRS'li önlem


Sivas Belediyesi ‘Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi’ni devreye sokuyor. Çevre kirliliğini önlemek ve istenmeyen görüntülerin önüne geçmek amacıyla Sivas'ta bulunan hafriyat ve moloz taşıyan kamyonlara araç takip cihazları takılarak GPRS ile izlenecek. Belediye tarafından belirlenen yerlerin dışında hafriyat dökenler tespit edilerek cezai işlem uygulanacak.Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ilimizde görev yapan hafriyat sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen istişare toplantısına Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'in yanı sıra; Başkan Yardımcıları Kayhan Işık, Levent Olgun, Bekir Sıtkı Eminoğlu, Özbelsan Genel Müdürü Ahmet Kuzu, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Bahattin Şahin ile sektör temsilcileri katıldı.Toplantıda Başkan Bilgin, sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyerek yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AKILLI ŞEHİRCİLİK ALANINDA BİR ADIM DAHA ATIYORUZ

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; “Akıllı şehirler alanında bir adım daha atıyoruz. Amacımız çevre kirliliğinin önüne geçmek doğamızı koruyabilmek. Bu kapsamda bugün sizlerle bir araya gelerek ortak paydada buluşmak için beraberiz. Bu sektörde faaliyet gösteren kamyon ve araçlarımıza GPRS sistemi takarak belediyemiz tarafından belirlenecek alanlara hafriyat dökülmesini ve çevre kirliliğini engellemek istiyoruz. Ayrıca hafriyat araçlarının güzergâhlarını belirlemek ve şehir içi trafiğinin rahatlamasına da önemli katkılar sunmayı planlıyoruz. Bu noktada öncelikle hafriyat sektöründe çalışan ve bu sisteme kayıt olan firmalar ve araçları bu sektör de çalışabilecek. Bizimde uzaktan kontrol edeceğimiz sistemi monte ederek takip etmiş olacağız. Uygulama kapsamında izin verdiğimiz ve takip cihazı kullanan kamyonun kasası kalktığında sistemimiz devreye girecek. Belirlenen alanlara hafriyat döküldüğü zaman bir sorun olmayacak ancak bu araçların damperleri farklı bir alanda harekete geçtiği an sistem devreye girecek. GPRS ile sistem anında bizi uyaracak. O andan itibaren gerek plaka kontrolü gerek görüntü kontrolüyle cezai işlem uygulanacak. İlimiz merkezde toplam 100 hafriyat kamyonuna takip cihazlarımızı takacağız. Belirlediğimiz alanın dışına döküm yapılırsa şoför ve firmaya cezai müeyyide uygulayacağız.” dedi.

Başkan Bilgin; “Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemi, hafriyat atıklarının takibi, Elektronik denetimi ve döküm sahaları otomasyonunu sağlayacak. Aynı zamanda döküm sahalarında gerçekleşen işlemlerin anlık uzaktan kontrolü yapılarak araçlar anlık takip edilerek denetlenmiş olacak. Faydaları ise hafriyat araçlarının belirli döküm sahaları dışındaki dökümlerini engelleyeceğiz. Araçlarımızın döküm sahalarımıza kontrollü girişlerini sağlayarak kaçak dökümün önüne geçeceğiz. Hafriyat araçlarımızın gitmesi gereken güzergâhları belirleyerek güzergâh dışına çıkışları, hareketleri ve hızları anlık tespit edilerek olası kazaların da önüne geçmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.
 

Diğer SİVAS HABERLERİ
Diğer Kategoriler