Anadolu'da Son Dakika Alman turizmcilere Ege'yi tanıttılar

Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler Çalıştayı yapıldı


Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Balkan ülkelerinden gelen misaf belediye başkanlarının katılımıyla Tekirdağ’da gerçekleştirildi. 
Çalıştayda bir konuşma gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konumundan dolayı Edirne’nin Balkanlar’da çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Edirne olarak Balkanlar’daki bir çok ülke ile ikili ilişkiler kurduklarını belirten Gürkan, “Kuşkusuz, en büyük hemşehrimiz olan Kurucu Genel Başkanı’mız Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu, büyüdüğü ve bu mukaddes toprakları bize vatan olarak bağışladığı Balkanların bir çocuğu olmak, bir evladı olmak hepimiz için bir onur meselesi. Var olduğu günden beri Balkanların Anadolu’ya, Anadolu’nun da Balkanlara açılan kapısı olan Edirne, eski bir başkent oluşu 92 yıl boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapması ve başkent değişmesinin ardından sürekli ilişkileri canlı tutması nedeniyle Balkanlar’da çok özel bir yere sahip. Bu değeri, bu kucaklaşmayı, bu saygıyı bugün de tüm benliğimiz ile hissetmeye devam ediyoruz. Balkan ülkelerinin birçok belediyesi ile kurumu ile sivil toplum örgütü ile kardeş ilişkilerimiz devam ediyor. Kendileriyle birçok noktada ortak işbirlikleri, ortak projeler yaptık yapmaya devam ediyoruz. Edirne’nin jeopolitik konumu nedeniyle de siyasi, stratejik anlamda hem de Edirne’nin giriş kapısı olması nedeniyle 2014’te 2 milyon yerli ve yabancı turist sayısı ile başladığımız turizm serüvenimize 2019 sonunda 5,5 milyona çıkması ve Edirne’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin en çok turist alan 3. Şehir olması bu Balkanlar ile kurmuş olduğumuz yakın ilişki sonucunda ortaya çıkmıştır. Bugün Kosova’dan Makedonya’ya, Arnavutluk’tan Batı Trakya’ya bütün Balkan coğrafyası ile çok yakın, çok samimi ve çok dostane ilişkilerimiz var” diye konuştu. 
 
Bir zamanlar Karaman’da doğan büyüyen atalarımızın bu millet için bir görev edinerek, Balkanlar’a gönderildiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bundan yaklaşık 600 yıl önce bize dendi ki, “sizler oralarda Türklüğü temsil edeceksiniz, Müslümanlığı temsil edeceksiniz”. Ve bugün bir çoğunun mezarını dahi bilmediğimiz o dedelerimiz oralarda yüz yıllar boyunca o görevlerine devam ettiler. Bir gün Osmanlı’nın gerilemesi nedeniyle bizler Anavatanımıza dönmek zorunda kaldık. Biz muhacirleriz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhacirler, kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’ Biz muhacirleriz. Çünkü biz dinimizi, dilimizi, adımızı terk etmediğimiz için o topraklardan gönderilen insanlarız. Biz aynı zamanda Türklüğün bayrağını yüzyıllardır orada taşıdığımız için, Fatih’in kararlarıyla oraya gittiğimiz için de evladı fatihan’ın torunlarıyız” dedi.
 

Diğer EDİRNE HABERLERİ
Diğer Kategoriler